Aparat ortodontyczny u osób dorosłych – czy warto się na niego zdecydować?

W opinii publicznej panuje przekonanie, że o zęby (a szczególnie o ich estetykę) warto dbać jedynie w młodości. Często nawet osoby po 30 roku życia przestają już widzieć sens we wprowadzaniu jakichkolwiek zmian. Jest to błędne podejście i my postaramy się Was dziś o tym przekonać. 🙂 

aparat ortodontyczny

Lepiej później, niż wcale! Czyli aparat ortodontyczny u dorosłych

W okresie dorastania nie każdy może pozwolić sobie na leczenie ortodontyczne, ponieważ jest dosyć kosztowne. Najpopularniejszy i zarazem najtańszy aparat ortodontyczny, czyli aparat metalowy na dwa łuki zębowe wraz z całym leczeniem (od ok. 2-4 lat) to koszt ok. 10 tysięcy złotych. Koszty te są oczywiście rozłożone w czasie, jednak dla wielu młodych pacjentów jest to kwota do nie do przeskoczenia. Po wkroczeniu w dorosłość, w wieku 25-30 lat znacznie łatwiej jest móc sobie pozwolić na aparat ortodontyczny. Skorzystaj z tego! Ten wiek często wiąże się z rozwojem kariery zawodowej, a dobre samopoczucie związane z pewnością siebie, będzie nieocenioną pomocą.

Aparat ortodontyczny to świetna terapia odmładzająca – dlaczego?

Aparat ortodontyczny odmłodzi Cię z kilku powodów, więc jeśli wciąż uważasz, że jesteś już za stary na aparat, przygotuj się na zmianę zdania! 😉 Po pierwsze wygląd twarzy i uśmiechu u osób z aparatem odmładza. Aparat zwykle dodaje buzi uroku, a co za tym idzie, wyglądamy promienniej i młodziej. Ponadto krzywy zgryz wpływa na wygląd naszej twarzy. Niejednokrotnie okazuje się, że po zakończeniu leczenia ortodontycznego twarz zrobiła się smuklejsza, kości żuchwy uwydatniły się, podbródek wysunął się do przodu. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, że symetria ich twarzy jest zaburzona właśnie z powodu krzywego zgryzu.

Zadbaj o swoje zdrowie – aparat ortodontyczny Ci w tym pomoże

Krzywy zgryz może prowadzić do problemów zdrowiem i to nie tylko ze zębów. Nieprawidłowy zgryz prowadzi do ścierania się zębów, co z kolei jest powodem nierównego rozłożenia nacisku na zęby. Przez to pacjenci z nieleczonym przez wiele lat krzywym zgryzem mogą cierpieć na bóle głowy, mięśni żwaczy i okolic twarzy.

Jaki aparat ortodontyczny powinna wybrać osoba dorosła?

Osoby dorosłe są leczone tylko i wyłącznie aparatami stałymi lub nakładkami Invisalign. Jeśli chodzi o aparaty stałe, to do wyboru jest kilka opcji. Najtańszą opcją są tradycyjne aparaty metalowe. Są one jednak też najbardziej widoczne na zębach i z tego powodu nie wszyscy dorośli pacjenci chcą się na nie zdecydować. Mniej widoczną opcją są aparaty metalowe samoligaturujące, które nie posiadają gumek (ligatur). Dostępne są także aparaty z zamkami kosmetycznymi, co oznacza, że zamki nie są metalowe, a wykonane z tworzywa w odcieniu zębów pacjenta. Dzięki temu aparat jest bardzo mało widoczny. Najbardziej dyskretną formą leczenia ortodontycznego jest metoda nakładek Invisalign. Są to nakładki wykonane indywidualnie dla pacjenta z przeźroczystego tworzywa. Pacjent wymienia nakładki co ok. 2 tygodnie. Ta metoda leczenia jest najkrótszą z wymienionych, całe leczenie trwa zwykle ok. 12 miesięcy.

Tak więc biorąc pod uwagę kilka opcji leczenia ortodontycznego, każda osoba może dopasować metodę do swoich potrzeb związanych np. z wykonywanym zawodem.


Więcej na temat dostępnych metod leczenia ortodontycznego oraz o ich cenach dowiesz się na stronie Centrum Stomatologicznego Atria – Ortodonta Chorzów

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.