Co to jest zdolność kredytowa?

Mężczyzna, który wziął kredytZaciągnięcie kredytu w oczekiwanej wysokości jest – przynajmniej teoretycznie – bardzo proste. Niestety, nie każdy może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego, gdyż jest to zależne od posiadanej przezeń zdolności kredytowej. Co na nią wpływa?

Zdolność kredytowa – od czego zależy?

W głównej mierze zdolność kredytowa zależy od dwóch czynników: kwoty pozyskiwanej w ramach wynagrodzenia, a także od formy umowy, na podstawie której jest to wynagrodzenie otrzymywane. Istotną kwestią pozostaje również liczba domowników, wchodzących w skład gospodarstwa domowego. Im jest ona wyższa, tym gorzej, gdyż bank oblicza zdolność właśnie na podstawie kwoty w przeliczeniu na członka rodziny. I to niezależnie od faktu, czy osoba ta ma lat 50, 20, czy też… 1 miesiąc.

Nie tylko pieniądze

Zdolność kredytowa w przypadku kredytobiorcy będzie też zależna od tego, czy wykupił on określone ubezpieczenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku takich produktów finansowych jak tradycyjny kredyt gotówkowy, kredyt hipoteczny, a także zobowiązanie, którego celem jest sfinansowanie zakupu nowego auta. W przypadku hipoteki i tzw. „samochodówki”, ubezpieczenie jest uzależnione głównie od woli banku, gdyż to on decyduje, który pakiet należy wykupić.

Kredyty, pożyczki i inne zobowiązania

Na ogólną zdolność kredytową mają wpływ również inne, posiadane zobowiązania. Szczególną rolę odgrywają tu inne kredyty, a także i pożyczki, gdyż można je łatwo zweryfikować w oparciu o rejestry klientów banków. Poważnym problemem przy uzyskaniu kredytu mogą być długi, gdyż świadczą one o niewypłacalności potencjalnego kredytobiorcy. Ograniczeniem może być też wiek osoby zaciągającej kredyt, gdyż po jego przekroczeniu, bank zwyczajnie może obawiać się, że zobowiązanie zostanie niespłacone.

Podsumowując, na ogólną zdolność kredytową gospodarstwa domowego ma wpływ wiele różnych czynników. Warto je wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad złożeniem wniosku. A nawet, jeśli jej nie będzie, to bank z pewnością zaproponuje inną, choć niższą kwotę.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.