Czym zajmują się osoby, które ukończyły wydział prawa?

Uzyskując tytuł magistra prawa nie można jeszcze mówić o zakończeniu nauki, gdyż teraz absolwent uczelni musi wybrać kierunek aplikacji, na którą będzie zdawał. Ma ich do wyboru jedenaście:
– sędziowska
– adwokacka
– prokuratorska
– notarialna
– komornicza
– radcowska
– ogólna
– legislacyjna
– rzecznikowska
– kuratorska

– dyplomatyczno – konsularna

Po zaaplikowaniu na nie, w zależności od kierunku, będzie jeszcze przez rok do trzech lat odbywał praktyczną naukę zawodu, by na koniec podejść do pisemnego egzaminu, którego pozytywny wynik pozwoli mu dopiero zacząć pracę jako prawnik lub sędzia.
Po uzyskaniu wyniku pozytywnego prawnik może poprowadzić rozwod klienta, a porady prawne będą udzielane przez osobę, która zdała aplikację na radcę prawnego. Należy jednak zaznaczyć, że dostanie się na aplikację jest niezwykle trudne. Ilość osób mogących do niej przystąpić jest ograniczona, w związku z tym dużo osób, które ukończyły wydział prawa nie może w pełnym wymiarze wykonywać upragnionego zawodu. Jednak nic straconego.

Co zrobić, kiedy nie udało się dostać na aplikację?

Osoby z tytułem magistra nauk prawnych z powodzeniem mogą poszukiwać pracy w różnego rodzaju urzędach, można też zastanowić się nad rozwinięciem swoich umiejętności jako pracownik naukowy i naukowo – dydaktyczny. W ten sposób można nadal rozwijać swoje umiejętności. Oczywiście jeżeli ktoś nie dostanie się za pierwszym razem na wybraną aplikację, może próbować w kolejnych terminach. Niestety jest to opcja odpłatna, a za rok aplikacji trzeba zapłacić kilka tysięcy, dlatego też dużo osób po kilku podejściach się do niej zniechęca i szuka innego zajęcia.
Niemniej po zdaniu wszystkich egzaminów prawnik, sędzia czy radca prawny może liczyć na nie małe zarobki. Pomimo ciężkiej i wymagającej samodyscypliny pracy często to właśnie satysfakcjonujące zarobki pozwalają zapomnieć o trudnej drodze do sukcesu. Jednak o wysokości dochodów decyduje nie tylko szczęście, ale przede wszystkim umiejętności prawnika, oraz ciągły wysiłek wkładany w podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie nowej wiedzy. Prawnik, podobnie jak lekarz, uczy się przez całe życie. Przepisy prawa ulegają zmianie co kilka lat, a mecenas nie może zostawać w tyle, tylko za nimi nadążać.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.