Jak wygląda współczesna moda szkolna?


Jak wygląda obecna moda szkolna? W dzisiejszych czasach młodzi ludzie stawiają na niezależność i indywidualność. Chętnie strojem wyrażają swoje poglądy i spojrzenie na świat. Ale czy tego typu moda jest odpowiednia do szkoły? Odpowiedź nie jest jednoznaczna!

Mundurki?

Szkoła jest miejscem, w którym młodzi ludzie powinni skupiać się na zdobywaniu wiedzy, powinni na pierwszym miejscu stawiać naukę, a nie swój wygląd. Dlatego też w niektórych szkołach istnieje obowiązek noszenia mundurków. Czy jest to dobre rozwiązanie? Niestety, mundurki uderzają w kwestię wolności i niezależności młodego człowieka. Ujednolicony strój dla wszystkich może doprowadzić do stłumienia indywidualności w dziecku oraz nakazu respektowania z góry narzuconej i nie podlegającej dyskusji normy.
Chłopiec w mundurku szkolnym

Wygoda najważniejsza

Ubrania zakładane do szkoły powinny być przede wszystkim wygodne, aby uczeń mogło skupić się na swoich zadaniach w wyznaczonych przez nauczyciela. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę, aby uczeń nie zakładał do szkoły niekomfortowych, obcisłych ubrań czy butów na wysokim obcasie lub szpilce. Podczas długich godzin w pozycji siedzącej, obcisłe jeansy mogą doprowadzić nawet do bólu brzucha. Jeśli mowa o uczniach klas 1-3 szkoły podstawowej, zdecydowanie wygodne, miękkie obuwie i bluzka lub sweterek to idealny zestaw. Należy też zadbać o to, aby dziecko przebywało w szkole w ubraniu dostosowanym do temperatury. Warto zadbać, aby szczególnie zimą, dziecku nie było w szkole zbyt ciepło w danym obuwiu. Szczególnie w młodszych klasach trzeba zmieniać obuwie, ale zazwyczaj liceum nie ma już takiego obowiązku.

Dyskryminacja?

Oczywiście nauczyciele nie powinni dyskryminować uczniów ze względu na makijaż lub ubrania, w praktyce jednak bywa różnie. Uczniowie chcą wyrażać swój światopogląd i indywidualność poprzez ubiór i powinni mieć do tego prawo. Moda szkolna zmieniała się przez lata, a to co kiedyś było absolutnie niedozwolone, dziś jest powszechnie praktykowane i nikogo już nie dziwi. Mowa na przykład o kolorowych włosach, wytartych spodniach czy makijażu. Istnieją jednak elementy, które w żadnych wypadku nie powinny wchodzić w kanony mody szkolnej – należą do nich m.in. nadruki i emblematy o charakterze wulgarnym, prowokacyjnym lub wywołującym agresję, a także mogące obrazić uczucia innych. Zakazane powinny być również elementy, które mogą być niebezpieczne, takie jak ostre ćwieki czy żyletki.
Dziewczyna w tęczowej bluzce i biżuterii

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.