Klimatyzacja w samochodzie – jak o nią dbać?

Klimatyzacja w samochodzie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który nie tylko pozwala nam zachować komfort jazdy, ale również dba o bezpieczeństwo. Dlaczego? Dzięki klimatyzacji nie tylko możemy utrzymać temperaturę, w której wygodnie się podróżuje, ale również osuszyć szyby, gdy zachodzi taka potrzeba. Jak dbać o klimatyzację, by była sprawna?

klimatyzacja w samochodzie

Konserwacja – o tym trzeba pamiętać

Mając klimatyzację w samochodzie należy systematycznie dbać o jej stan. Jednym z ważniejszych elementów klimatyzacji są filtr kabinowy oraz parownik.

Zalecenie, by filtr wymieniać dwa razy w roku wcale nie jest przesadą. Dlaczego? Jednym z ważniejszych argumentów, które powinny każdego przekonać do czyszczenia klimatyzacji są aspekty zdrowotne. Klimatyzacja w samochodzie, która nie jest systematycznie czyszczona może powodować alergie, prowadzić do spadku odporności czy chorób skóry.

Jak korzystać z klimatyzacji w samochodzie?

W upalny dzień włączenie klimatyzacji wydaje się zbawieniem. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Duże ochłodzenie może i jest przyjemne, za to jego konsekwencje już mogą być dla nas mniej przyjazne. Różnica temperatur powinna wynosić maksymalnie 10 stopni Celsjusza. Oczywiście, gdy na dworze panuje 30 stopniowy upał kusi nas, by obniżyć temperaturę w aucie. Tak duża różnica może jednak prowadzić do przeziębień i wbrew pozorom złego samopoczucia.

Ważne jest również pamiętanie o prawidłowym ustawieniu klimatyzacji w samochodzie. Strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na nas. Korzystniejsze jest ustawienie nadmuchu na nogi oraz przednią szybę.

Jak dbać o klimatyzację w samochodzie?

Nieprzyjemny zapach dobiegający z klimatyzacji samochodowej to znak, że parownik wymaga czyszczenia. Nie jest to zadanie bardzo skomplikowane. Najczęściej wystarczy do kanałów wpuścić aktywną pianę, która upora się z problemem.

Jednym z elementów troski o klimatyzację w samochodzie jest jej używanie przez cały rok. Dlaczego? Bardzo często klimatyzacja jest bardzo mocno wykorzystywana latem, natomiast zimą nie używana zupełnie. Nie jest to prawidłowe. Używanie klimatyzacji zimą pozwoli wspomóc układ wentylacji w odparowaniu szyb. Jak ważne jest usunięcie wilgoci z auta wie każdy kierowca, który musiała zmagać się z jazdą z zaparowana szybą, gdy widoczność jest bardzo ograniczona.

Kolejnym elementem, o którym nie można zapomnieć jest regularna wymiana płynu w układzie chłodzenia. Warto również pamiętać o oleju w silniku, co zapewni optymalne warunki pracy silnika.


AutoTarget – serwis klimatyzacji Jaworzno

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.