Masz koszmary senne? Sprawdź, czy Ci nie grożą

Istnieje już wiele senników, które w różnoraki sposób tłumaczą nam poszczególne aspekty nocnych obrazów. Co w ogóle oznacza sen i jaki ma wpływ na nasze życie?

Koszmary senne mogą mieć znaczny wpływ na nasze życie

Sen stanowi interesujące zagadnienie już od najdawniejszych czasów. Wykorzystywany w literaturze, filmie, pracach filozoficznych, ale także jako sposób wróżenia czy przewidywania dawniej zamierzeń Bogów. Co jednak, jeśli śnią nam się koszmary senne, zbyt realistycznie odzwierciedlające nasze życie?

Czym jest sen?

Sen to stan fizjologiczny organizmu, w trakcie którego nie tylko regenerujemy siły i się relaksujemy, ale także utrwala nam się pamięć. Jednak nie tylko organizm doświadcza zalet tego stanu. Sen bowiem uważany jest zarówno za moment, w którym poznajemy nasze wnętrze czy za sposób odzwierciedlenia naszych ukrytych pragnień i obaw. Jeżeli zaś chodzi o koszmary senne, możemy doświadczyć jednego z kilku rodzajów snu.

Koszmary senne – definicja, odmiany

Koszmar senny (lub inaczej zły sen) powstaje, gdy przyśnione zdarzenia w nienaturalny sposób przedstawiają części naszego życia wymieszane ze zjawiskami nadprzyrodzonymi lub gdy po prostu śni nam się coś, czego się panicznie boimy.

Koszmary senne - definicja, odmiany

Rekcję można zaobserwować nawet w organizmie – budzimy się zlani potem, krzyczymy czy rzucamy się przez sen. Przyspieszony oddech uspokaja się dopiero po dłuższej chwili po przebudzeniu, lecz towarzyszący nam lęk często nie pozwala nam ponownie zasnąć.


Sprawdź: Domowe odżywki do włosów

Jednym z nieprzyjemnych odmian koszmaru jest paraliż senny lub mora senna. Co to jest?

Paraliż senny (mora senna) to paraliż mięśni występujący w nocy, często zaraz po nagłym przebudzeniu. Osoba, która to przeżywa zachowuje jednak pełną świadomość. Odczuwać może nagłe duszenie w klatce piersiowej, jak gdyby na nasze ciało usiadło coś o ogromnej wadze.

Często towarzyszą temu nieprzyjemne doznania psychiczne. Ma się wrażenie że coś/ktoś nas trzyma, sto obok lub nas obserwuje. Ciało jest sparaliżowane, co uniemożliwia reakcję w jakikolwiek sposób. Jedynym wyjściem z sytuacji jest przeczekanie, gdyż cały „atak” trwa kilka chwil.

Zaburzenia snu

Po pierwsze: Bezsenność

Jednym z dość znanych zaburzeń snu jest bezsenność. Niemożność spania, jeśli zdarza się zbyt często, zaczyna być uciążliwa. Przeszkadza w codziennym życiu, ponieważ bez odpowiedniej ilości snu nie można normalnie funkcjonować. Jak leczy się bezsenność? Po zdiagnozowaniu jej rodzaju, lekarz dopasowuje rodzaj leczenie indywidualnie. Cały proces jest jednak zbyt złożony, nie będziemy go więc tutaj opisywać.

Po drugie: Lunatykowanie

Lunatykowanie, choć nieświadomie wykonywane przez osobę chorą, może mieć negatywne skutki na jej życie codzienne. Chodzenie przez sen, wykonywanie różnych czynności, a czasami nawet mówienie (także do innych domowników) jest zaburzeniem snu występującym u dzieci i dorosłych. W tym przypadku nawet własna sypialnia może stanowić niebezpieczeństwo.

Sprawdź: Nieprzyjemny zapach z ust – jak się go pozbyć?

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.