Posiłki okołotreningowe

Jakie spożywać posiłki okołotreningowe ?

Posiłki okołotreningowe czyli przed i po treningu przede wszystkim nie powinny zawierać dużych ilości tłuszczu, powinny być białkowo-węglodanowe . Tłuszcze zawarte w posiłkach mogą zaburzyć wchłanianie się białka oraz węglowodanów, które odgrywają bardzo ważną rolę w prawidłowej pracy organizmu.

Przed treningiem organizm musi mieć z czego czerpać energię do ćwiczeń, dlatego ważne jest aby posiłek składał się z węglowodanów które tej energii nam dostarczą. Węglowodany są głównym źródłem energii w diecie człowieka, spożywając posiłek maksymalnie na dwie godziny przed treningiem wartości spożywcze w nim zawarte wpłyną na poziom glikogenu mięśniowego i przygotują nasz organizm do wysiłku. Przede wszystkim posiłek przedtreningowy powinien składać się z węglowodanów złożonych które między innymi znajdziemy w: makaronach, kaszach, płatkach zbożowych, warzywach korzeniowych. Drugim ważnym składnikiem w posiłku przed treningowym jest białko, aby utrzymać stałą masę mięśniową lub ją rozbudować należy dostarczyć naszemu organizmowi odpowiednią ilość białka. Przykładowe posiłki przedtreningowe:

  • wołowina z ciemnym makaronem/ kaszą i warzywami
  • pierś z indyka lub kurczaka z ciemnym makaronem/ kaszą i warzywami

Posiłek po treningowy jest bardzo ważny ze względu na to że podczas wysiłku fizycznego zużyte zostały białka z mięśni oraz glikogen mięśniowy, takie braki należy uzupełnić. Także pocąc się organizm traci wiele składników mineralnych, których braki również należy uzupełnić po treningu. Posiłek po treningowy najlepiej zjeść w czasie do godziny od skończenia treningu. W przeciwnym razie nasz organizm zacznie pobierać białko z mięśni, przez co zmniejszymy ich masę. Tyczy się to osób odchudzających się oraz robiących masę.

Pamiętajmy także o odpowiednim nawodnieniu naszego organizmu, odwodnienie źle wpływa na organizm oraz może powodować zwiększone uczucie zmęczenia!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.