Wakacje – co zrobić, aby dzieci spędziły je w sposób kreatywny?

Wakacje to taki okres, na który czekają wszystkie dzieci. Jest to czas podczas którego nasze pociechy odpoczywają od zajęć szkolnych i mogą dłużej pospać. Z kolei dla rodziców to taki moment w którym muszą zapewnić dziecku opiekę i tak zorganizować czas,aby dzieci były bezpieczne i nie nudziły się. Poniżej podpowiemy kilka sposobów na kreatywne i bezpieczne spędzenie czasu w okresie wakacyjnym.

dziewczynka czeka na wakacyjny wyjazd

Pomysły na wakacje dla dzieci

Jeżeli dzieci spędzają czas wakacyjny z rodzicami, to doskonałym rozwiązaniem będzie zapisanie ich na zajęcia z cyklu lato w mieście. Są one organizowane w wielu miastach i często jest możliwość uczestniczenia w nich z dziećmi. Dzieci w trakcie tych zajęć mogą nauczyć się wielu przydatnych i praktycznych umiejętności, takich jak na przykład robienie dobrej jakości zdjęć, czy lepienia z gliny. Wszelkie zabawy i sporty na świeżym powietrzu są również wskazane. Dobrym rozwiązaniem jest wycieczka rowerowa połączona z piknikiem albo gra w badmintona. Dzieciaki z pewnością docenią też wspólne wyjście na basen, do zoo czy kilkudniowy wypad za miasto.

Natomiast jeżeli rodzice pracują, to:

  • Dzieci mogą spędzić wakacje z dziadkami. Możemy być wówczas pewni, że nasze dzieci będą miały dobrą opiekę. Wyjazd na wakacje do dziadków zawsze jest miłą odmianą dla dziecka. Dodatkowo jeżeli nasze dziecko ma tam jakichś rówieśników i znajomych, to wyjazd będzie tym bardziej atrakcyjniejszy
  • Można wysłać dzieci, zwłaszcza te starsze, na kolonie lub obozy. Szczególnie polecane są obozy harcerskie, w trakcie których dzieci spędzają dużo czasu w lesie i na świeżym powietrzu. Uczą się przydatnych umiejętności na przykład w trakcie rozbijania namiotu, czy przygotowywania ogniska. Dużą popularnością podczas takich wyjazdów cieszą się zabawy w podchody. Dobrym pomysłem są też obozy tematyczne, np. sportowe lub językowe. W trakcie obozów dziecko doskonali swoje umiejętności i jednocześnie w czasie wolnym zwiedza miasto lub jego okolice.
  • Młodsze dzieci lub takie, które nie chcą wyjeżdżać na długi okres bez rodziców można zapisać na półkolonie. Ciekawą propozycją jest np. Letnia Akademia Mistrzów Kuchni, czyli półkolonie tematyczne – kulinarne w akademii Kids’ Kitchen w Katowicach. Dużym udogodnieniem dla rodziców są ramy czasowe tych półkolonii, dzieciaki można bowiem przyprowadzać już od 8 rano, a zajęcia kończą się o 16.

Dlaczego lepiej zaplanować wakacje dzieciom?

Wielu rodziców zastanawia się czy lepiej zorganizować dziecku wakacje, czy jeżeli jest już są na tyle samodzielne pozwolić im zostać samym w domu i samodzielnie gospodarować swoim czasem. Wydaje się, że zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zorganizowanie dziecku czasu w sposób rozsądny, uwzględniający zainteresowania dziecka. Gdy dziecko zostaje samo w domu mogą mu przyjść nieoczekiwane pomysły do głowy. Żeby zająć czas może zacząć spędzać długie godziny przed ekranem komputera lub telewizora, co na dłuższą metę jest niekorzystne dla oczu oraz zdrowia i może prowadzić do uzależnień. Dziecko w tym wieku potrzebuje się dużo ruszać.Poza tym może spożywać niezdrowe jedzenie w postaci pizzy, hamburgerów, zamiast zdrowych posiłków.

A jakie są Wasze pomysły na zorganizowanie czasu dzieciom? Dajcie znać w komentarzach! 🙂

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.