Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – na co warto się zdecydować?

Wielkimi krokami zbliża się rok szkolny. Po pierwszych emocjach związanych z powrotem do szkoły przyjdzie czas, aby wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dzieci. Warto już teraz zapoznać się z możliwościami, by dokonać przemyślanego wyboru, z którego zadowolone będą zarówno dzieci, jak i rodzice.

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – na co warto się zdecydować?

W  dzisiejszym artykule znajdziesz najlepsze propozycje zajęć dodatkowych dla dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Zapraszamy do lektury!

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci to temat, który wymaga przemyślenia. Po pierwsze warto zapoznać się z cenami poszczególnych zajęć i przeanalizować jaki budżet możemy na nie przeznaczyć. Miej na uwadze, że bardzo często miejskie domy kultury organizują wiele zajęć za darmo lub za symboliczną opłatę. Dzięki temu nie musisz martwić się, że przez wzgląd na finanse, Twoja pociecha nie będzie mogła uczęszczać na żadne zajęcia.

Zajęcia pozalekcyjne – od czego zacząć poszukiwania?

 • Porozmawiaj z dzieckiem – pamiętaj, że Twoje dziecko powinno wyrazić chęć uczęszczania na dane zajęcia. Dlaczego? Jeśli dziecko będzie chodzić na zajęcia z przymusu, efekty nauki nowych aktywności będą marne. Co gorsza przymusowe zajęcia mogą źle wpłynąć na ogólny nastrój dziecka, jego samopoczucie, a nawet efekty w szkole! Dlatego tak ważne jest, by dziecko świadomie wyraziło chęć uczęszczania na zajęcia. Możesz oczywiście wskazać mu drogę, przedstawić kilka wybranych przez Ciebie propozycji lub po prostu zapytać czy jest coś, co Twoja pociecha chciałaby robić po szkole.
 • Zastanów się, ile czasu wolnego ma Twoje dziecko – zajęcia pozalekcyjne powinny być dopasowane intensywnością do wieku, predyspozycji oraz planu lekcji ucznia. Weź pod uwagę o której godzinie dziecko musi wstać, do której ma lekcje w szkole. To bardzo ważne, gdyż zmęczony uczeń nie przyswaja wiedzy, jest rozdrażniony i zniechęcony. Postaraj się wybrać zajęcia tak, aby odbywały się w „lżejsze” dni w szkole lub w weekendy. Weź także pod uwagę to, żeby zostawić dziecku trochę swobodnego czasu wolnego. Ważne, by miało także czas wyjść na podwórko, pograć w gry, poczytać książki.
 • Przeanalizuj swój budżet – Zastanów się ile pieniędzy miesięcznie możesz przeznaczać na zajęcia dodatkowe dla dziecka. Rozeznaj się w cenach poszczególnych z nich. Miej na uwadze, że bardzo często miejskie domy kultury organizują wiele zajęć za darmo lub za symboliczną opłatę. Dzięki temu nie musisz martwić się, że przez wzgląd na finanse, Twoja pociecha nie będzie mogła uczęszczać na żadne zajęcia.
 • Weź pod uwagę potrzeby i predyspozycje dziecka – Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko przejawia zdolności w sporcie, muzyce lub innej dziedzinie – weź to pod uwagę przy wybieraniu zajęć.Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – na co warto się zdecydować?

  Jeśli z kolei widzisz, że pociecha gorzej radzi sobie z jakimś przedmiotem w szkole, rozważ korepetycje.

Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci – ciekawe propozycje

 • Języki obce – warto, poza angielskim którego znajomość jest już praktycznie konieczna, rozważyć mniej popularny język. Włoski, hiszpański, a może któryś z języków azjatyckich? Taka umiejętność z pewnością przyniesie Twojemu dziecku duże profity w przyszłości.
 • Sport – w tej kategorii mamy do wyboru niezliczone możliwości. Sporty zespołowe lub indywidualne, sztuki walki, taniec. Możesz zapisać dziecko do szkółki, miejskiego klubu lub innego rodzaju sekcji.
 • Zajęcia kreatywne – W tej kategorii zajęć nastąpił w ostatnim czasie duży rozkwit. O ile zajęcia z ceramiki nie są już czymś nowym, tak np. projektowanie mody dla najmłodszych lub tworzenie DIY jest ciekawą nowością. Do interesujących pomysłów zaliczają się także zyskujące na popularności zajęcia kulinarne dla dzieci. Brzmi ciekawie?Zajęcia pozalekcyjne dla dzieci - na co warto się zdecydować?Jeszcze ciekawsze jest to, że warsztaty z gotowania mogą być połączone z nauką języka obcego – takie zajęcia oferuje m.in. katowicka Akademia Kulinarna Kids’ Kitchen.
 • Zajęcia plastyczne – rysunek a może szkicowanie? Jeśli dziecko jest już nieco starsze i rozważa w przyszłości studia architektoniczne lub podobne, warto zainwestować w lekcje rysunku specjalistycznego.
 • Inne aktywności – Czy wiesz, że harcerstwo nadal funkcjonuje i ma się dobrze? Tak! Jeśli chcesz, aby twoje dziecko zajęło się trochę inną aktywnością poza szkołą, uczyło się samodzielności i spędzało aktywnie czas – to jest dobry pomysł!

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.